Britain's Got Talent Wiki
Advertisement
Britain's Got Talent Wiki

Series 10.jpg

The tenth series of Britain's Got Talent aired in 2016, and was won by magician Richard Jones. Simon Cowell, Amanda Holden, Alesha Dixon and David Walliams returned as judges, while Ant & Dec continued to host the main show and Stephen Mulhern continued to host More Talent.

This was the second and final Series to include two wildcard acts with the first voted for by the Public based on the five third placed acts from the Semi-Finals and one of these five third placed acts selected by the Judges as the Judges Wildcard. Additionally this series originally held the record for lowest ever gap recorded between a second and a third placed contestant in the Public Vote following a Semi-Final in the form of 0.9% as Tumar KR received 18.2% of votes, whereas Balance Unity received 17.3% of the votes. Despite having less votes than Tumar KR, Balance Unity advanced onto the Final as each of the Judges had voted for him to advance despite the fact that he had 0.9% fewer votes than the group, which meant Tumar KR were eliminated following the Semi-Final. This record however was quickly beaten by the gap of 0.2% of votes between 0.2% which was set by The Missing People Choir & Jamie Lee Harrison, however as every verdict was based in the Public Vote the following Series the act with fewer votes was eliminated following the Semi-Final and the act with more votes advanced onto the Final.

Britain's Got Talent
Previous Series
Series 9
Series 10
Next Series
Series 11

Judging Panel

David Walliams Alesha Dixon Amanda Holden Simon Cowell
Bgtdavids10.png Bgtaleshas10.png Bgtamandas10.png Bgtsimons10.png

Auditions

Main Article: Series 10 Auditions

The auditions for Series 10 were filmed between January and February 2016 in Liverpool, Birmingham and London. Seven episodes of auditions were aired between the 9th April and the 21st May. 

Semi Finals

Symbol Meaning
No.png Buzzer
Check.png Judge's vote
Ovation1.png Standing Ovation

Semi-Final 1

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Richard Bayton Singer & Dancer Eliminated
2. Spartan Resurrection Gymnastics Troupe Eliminated
3. Kathleen Jenkins Singer Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated (JC)
4. Total TXS Dance Group Ovation1.png Eliminated
5. Mel & Jamie Singing Duo Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Moved On (JC)
6. Ystrad Fawr Dancers Latin Dance Troupe Eliminated
7. Ben Blaque Danger Act Eliminated
8. Darren Altman Impressionist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
9. 100 Voices of Gospel Gospel Choir Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On

Semi-Final 2

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Anne & Ian Marshall Singing Duo Ovation1.png Eliminated
2. Wayne Woodward Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
3. Mythical PSM Dance Trio Eliminated
4. The Garnett Family Vocal Harmony Group Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
5. Vitaly Voronko Musician & Singer No.png No.png No.png Eliminated
6. Rachael Wooding Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
7. Another Kind of Blue Projection Dance Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
8. Alex Magala Sword Swallower Check.png Check.png Check.png Moved On (JC)
9. Shannon & Peter Dance Duo Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Wildcard

Semi-Final 3

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Khronos Agoria Dance Troupe Eliminated
2. Zyrah Rose Vocal Harmony Group Eliminated
3. Josh Curnow Singer & Pianist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
4. Vadik & The Bear Dancer No.png Eliminated
5. Flying Bebop Drone Interaction Act Eliminated
6. Morgan Connie Smith Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
7. Boogie Storm Stormtrooper Dance Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Moved On (JC)
8. Richard Jones Magician Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
9. Jack Higgins Dancer Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated (JC)

Semi-Final 4

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Bollywest Fusion Dance Troupe Eliminated
2. The Collaborative Orchestra Orchestra Act Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
3. Bespoke Candi* Variety Act No.png No.png No.png Ovation1.png Eliminated
4. Vox Fortura Operatic Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
5. Balance Unity Dancer Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Moved On (JC)
6. Danny Beard Singer No.png Eliminated
7. Christian Lee Magician & Entertainer Ovation1.png Eliminated
8. Tumar KR Alternative Dance Act Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated (JC)
9. Beau Dermott Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
  • Alesha pressed Amanda's buzzer for Bespoke Candi

Semi-Final 5

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Elite Squad Royalz Dance Troupe Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
2. Ana & Fia Singing Duo Eliminated
3. The Deep Space Deviants Entertainer Duo No.png No.png No.png No.png Eliminated
4. Jasmine Elcock Singer Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Check.png Moved On (JC)
5. Lucy & Trip Hazard Dog Act Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Wildcard
6. Togni Brothers Stunt Duo Ovation1.png Eliminated
7. Craig Ball Singing Impressionist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
8. Chloe Fenton Dancer Eliminated
9. Presentation School Choir School Choir Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated

Finals

Symbol Meaning
No.png Buzzer
Ovation1.png Standing Ovation

Final

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Balance Unity Dancer Finalist (10th)
2. Richard Jones Magician Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Winner
3. 100 Voices of Gospel Gospel Choir Ovation1.png Finalist (8th)
4. Alex Magala Sword Swallower Finalist (9th)
5. Mel & Jamie Singing Duo Finalist (12th)
6. Shannon & Peter Dance Duo Ovation1.png Finalist (11th)
7. Jasmine Elcock Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (4th)
8. Lucy & Trip Hazard Dog Act Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (7th)
9. Beau Dermott Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (5th)
10. Craig Ball Singing Impressionist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (6th)
11. Boogie Storm Stormtrooper Dance Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (3rd)
12. Wayne Woodward Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png 2nd Place
Advertisement