Series 7.jpg

Series 7 of Britain's Got Talent was held in 2013, and was won by shadow theatre group Attraction. The judges were Simon Cowell, Alesha Dixon, David Walliams and Amanda Holden.

Britain's Got Talent
Previous Series
Series 6
Series 7
Next Series
Series 8

Judging Panel

David Walliams Alesha Dixon Amanda Holden Simon Cowell
Bgtdavids7.png Bgtaleshas7.png Bgtamandas7.png Bgtsimons7.png

Auditions

Main Article: Series 7 Auditions

The auditions for Series 7 were filmed between January and February 2013 in Glasgow, Manchester, Cardiff, Birmingham and London. Seven episodes of auditions were aired between the 13th April and the 26th May. 

Semi-Finals

Symbol Meaning
No.png Buzzer
Check.png Judge's vote
Ovation1.png Standing Ovation

Semi-Final 1

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Martin Healey Dancer Eliminated
2. Band of Voices Vocal Group Eliminated
3. Youth Creation Dance Troupe Check.png Check.png Eliminated (JC)
4. J-Unity Singing Duet Eliminated
5. Bossom Buddies Opera Drag Duo Ovation1.png No.png Eliminated
6. Philip Green Impressionist Eliminated
7. Arisxandra Libantino Singer Ovation1.pngCheck.png Check.png Moved On (JC)
8. Aaron Crow Danger Act Eliminated
9. Richard and Adam Opera Duo Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On

Semi-Final 2

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Martin and Marielle Dance Duo Eliminated
2. MckNasty Drummer & DJ Eliminated
3. Jack and Cormac Singing Duo Eliminated (JC)
4. Modupe Singer No.png Eliminated
5. Meat Diva Cabaret Duet Ovation1.png Eliminated
6. MD Dance Troupe Eliminated
7. Alice Fredenham Singer Eliminated
8. Jack Carroll Comedian Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
9. Gabz Singer & Pianist Check.png Check.png Ovation1.pngCheck.png Check.png Moved On (JC)

Semi-Final 3

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Freelusion 3D Dance Group No.png Eliminated
2. Robbie Kennedy Singer & Guitarist Eliminated
3. Stevie Pink Illusionist No.png No.png No.png Eliminated
4. Pre Skool Dance Troupe Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Check.png Moved On (JC)
5. Thomas Bounce Juggler No.png No.png Eliminated
6. Rosie O'Sullivan Singer Eliminated
7. Joseph Hall Dancer Ovation1.png Check.png Ovation1.pngCheck.png Eliminated (JC)
8. MC Boy* Rapper Ovation1.png No.png No.png Eliminated
9. Luminites Singing Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
  • Simon pressed Amanda's Buzzer for MC Boy.

Semi-Final 4

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. ClubTown Freaks Vocal Group Eliminated
2. Alex Keirl Singer Check.png Eliminated (JC)
3. Shockarellas Dance Group Eliminated
4. Poppin' Ron Breakdancer No.png Eliminated
5. James More Illusionist Eliminated
6. Chasing The Dream Musical Theatre Group No.png No.png Eliminated
7. Francine Lewis Impressionist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
8. Asanda Singer Check.png Check.png Ovation1.pngCheck.png Moved On (JC)
9. AJ and Chloe Latin Dance Duo Eliminated

Semi-Final 5

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. CEO Dancers Dance Trio Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
2. Aliki Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
3. The Glambassadors Dance Group Eliminated
4. Steve Hewlett Ventriloquist Check.png Check.png Wildcard
5. Rob's Duelling Pianos Keyboardist No.png No.png Eliminated
6. Maarty Broekman Keytar Player Ovation1.png Ovation1.png No.png Eliminated
7. Gospel Singers Incognito Gospel Choir Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
8. Jordan O'Keefe Singer & Guitarist Ovation1.png Check.png Check.png Moved On (JC)
9. Attraction Shadow Theatre Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On

Finals

Symbol Meaning
No.png Buzzer
Ovation1.png Standing Ovation

Final

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Pre Skool Dance Troupe Finalist (9th)
2. Asanda Singer Finalist (11th)
3. Gabz Singer & Pianist Finalist (7th)
4. Steve Hewlett Ventriloquist Finalist (4th)
5. Jordan O'Keefe Singer & Guitarist Finalist (6th)
6. Arisxandra Libantino Singer Finalist (8th)
7. Francine Lewis Impressionist Finalist (10th)
8. Richard and Adam Opera Duo Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (3rd)
9. Jack Carroll Comedian Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png 2nd Place
10. Luminites Singing Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (5th)
11. Attraction Shadow Theatre Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Winner
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.