Another judges shot.jpg

The ninth series of Britain's Got Talent aired in 2015, and was won by dog act Jules O'Dwyer and Matisse. Simon Cowell, Amanda Holden, Alesha Dixon and David Walliams returned as judges, while Ant & Dec continued to host the main show and Stephen Mulhern continued to host More Talent.

Britain's Got Talent
Previous Series
Series 8
Series 9
Next Series
Series 10

Auditions

Main Article: Series 9 Auditions

The auditions for Series 9 were filmed between January and February 2015 in Edinburgh, Manchester, Birmingham and London. Seven episodes of auditions were aired between the 11th April and the 23rd May. 

Semi Finals

Symbol Meaning
No.png Buzzer
Check.png Judge's vote
Ovation1.png Standing Ovation

Semi-Final 1

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Entity Allstars Dance Troupe Ovation1.png Check.png Check.png Check.png Moved On (JC)
2. Billy and Emily England Roller Skaters Eliminated
3. Mitch and Cally the Wonderdog Dog Act Eliminated
4. Henry Gallagher Singer & Guitarist Check.png Eliminated (JC)
5. Cor Glanaethwy Welsh Choir Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
6. Ruby Red Performers Entertainment Group Eliminated
7. Andrew Fleming Inpressionest No.png No.png Eliminated
8. Becky O'Brien Singer Eliminated
9. Lorraine Bowen Entertainer Ovation1.png No.png Eliminated

Semi-Final 2

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Groove Thing Dance Troupe Eliminated
2. Jules O'Dwyer and Matisse Dog Act Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
3. Bonetics Variety Act & Contortionist Ovation1.png Eliminated
4. Revelation Avenue Choir Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Eliminated (JC)
5. The HoneyBuns Girlgroup Eliminated
6. Michael Late Illusionist Ovation1.png Eliminated
7. Luca Calo High Heels Dancer Eliminated
8. Alison Jiear Singer Eliminated
9. Old Men Grooving Dance Troupe Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Moved On (JC)

Semi-Final 3

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. The Sakyi Five Boyband Eliminated
2. UDI Light Dance Troupe Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Moved On (JC)
3. Dylan Bird Dancer Eliminated
4. Ella Shaw Singer Eliminated
5. Gracie Wickens-Sweet Singer Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
6. IMD Street Dance Troupe Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated (JC)
7. Narinder Dhani Comb Musician Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png No.png Eliminated
8. The Kingdom Tenors Vocal Group Ovation1.png Eliminated
9. Jamie Raven Magician Moved On

Semi-Final 4

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. OK Worldwide Acrobatic Troupe Eliminated
2. Lisa Sampson Hula-Hoop Artist Eliminated
3. The Kanneh-Masons Band Eliminated
4. The Neales Vocal Group Check.png Check.png Ovation1.pngCheck.png Moved On (JC)
5. Maia Gough Singer Eliminated
6. Jeffrey Drayton Entertainer Ovation1.png No.png Eliminated
7. Marc Metral Ventriloquist Dog Act Ovation1.png Eliminated
8. Isaac Waddington Singer & Pianist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On
9. Boyband Dance Group Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Wildcard

Semi-Final 5

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Beat Brothers Tap Dance Group Ovation1.png Eliminated
2. Chloe Louise Crawford Illusionist Eliminated
3. Peter Lambert Circus Performer Eliminated
4. Misstasia Girl Group Ovation1.png Eliminated
5. Jonathan Lutwyche Dancer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Eliminated
6. Emma Jones Opera Singer Eliminated
7. Danny Posthill Impressionist Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.png Moved On (JC)
8. Jessie-Jane McParland Martial Artist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.pngCheck.png Ovation1.pngCheck.png Wildcard
9. Calum Scott Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Moved On

Finals

Symbol Meaning
No.png Buzzer
Ovation1.png Standing Ovation

Final

Name Act David Alesha Amanda Simon Result
1. Entity Allstars Dance Troupe Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (11th)
2. UDI Light Dance Troupe Finalist (10th)
3. The Neales Vocal Group Finalist (9th)
4. Boyband Dance Group Finalist (12th)
5. Jessie-Jane McParland Martial Artist Finalist (8th)
6. Danny Posthill Impressionist Finalist (7th)
7. Calum Scott Singer Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (6th)
8. Cor Glanaethwy Welsh Choir Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (3rd)
9. Old Men Grooving Dance Troupe Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (4th)
10. Jamie Raven Magician Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png 2nd Place
11. Isaac Waddington Singer & Pianist Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Finalist (5th)
12. Jules O'Dwyer and Matisse Dog Act Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Ovation1.png Winner
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.